Dlaczego nie warto korzystać ze szkoły rodzenia online

Dlaczego nie warto korzystać ze szkoły rodzenia online

Od wybuchu pandemii, wiele zajęć czy kursów zaczęło być prowadzonych online. Istnieje możliwość również uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia zdalnie, czyli właśnie przez internet. Jakie są zalety i wady szkół rodzenia prowadzonych online?

Zalety szkoły rodzenia online

Dostępność – zwykle szkoła rodzenia internetowa to cykl nagranych wykładów, które mamy obejrzeć. Możemy je oglądać w dogodnej dla siebie chwili, nie jesteśmy zależni od sztywnego harmonogramu ustalonego z góry przez prowadzących, w wygodnym, niewyjściowym ubraniu, popijając kawę czy herbatę.

Wydaje się idealnym rozwiązaniem, ale czy na pewno?

Dlaczego jednak nie warto korzystać z zajęć szkoły rodzenia online?

Wady szkoły rodzenia online

Dużo osób trafia do naszej szkoły rodzenia po takim odbytym kursie. Okazuje się, że zwykle dostępne materiały były oglądane nieuważnie, bez zrozumienia i przyszła mama ma znikomą wiedzę nawet teoretyczną bo o praktycznej nie wspominamy.

Bez obejrzenia na żywo kąpieli noworodka, przewijania dziecka, samodzielnej próbie wykonania tych czynności, nowo upieczona mama staje nad dzieckiem i nie wie co robić. Zaczyna się zastanawiać czy rzepy w pieluszce powinny być z przodu czy z tyłu, jak sprawdzić temperaturę wody do kąpieli, jak przemywać dziecku oczy itd. Na zastanawianie się niestety czasu nie ma, bo dziecko domaga się konkretnych działań. Tego nie nauczymy się z filmów dostępnych online.

Zajęcia online nie sprzyjają nawiązywaniu więzi z prowadzącym ale też z innymi mamami z okolicy. Nie mamy możliwości na bieżąco zdawania pytań, wyjaśniania wątpliwości z dowolnego zakresu. W tradycyjnej szkole z zajęciami stacjonarnymi, mamy możliwość wcześniejszego poznania położnej, która będzie nas wspierać w okresie połogu. Dzięki temu wiemy, czego się spodziewać, jakie i w jakiej kolejności formalności związane z porodem załatwiać. Wiemy też, kto nas odwiedzi, a i sama położna też ma czas na poznanie nas i naszych obaw czy lęków i wspieranie jeszcze przed porodem. Zajęcia stacjonarne to też okazja na poznanie mam z naszej okolicy. Dużo naszych kursantek tak zawiązała wiele wspaniałych przyjaźni i wspierało się wzajemnie na początku pięknej ale i niełatwej drogi jaką jest macierzyństwo.

Bardzo ważnym aspektem szkoły rodzenia jest przygotowanie do porodu np. poprzez ćwiczenia z fizjoterapeutką. I tutaj znów ważna uwaga, czasem mały niuans np. wykonanie ćwiczenia nie pod takim kątem jak trzeba, może przynieść więcej szkody niż pożytku. W zajęciach online, nikt nie zwróci nam uwagi np. na ugięcie nóg czy bioder pod odpowiednim kątem, a sami raczej nie obserwujemy swojej sylwetki z boku. Na zajęciach stacjonarnych, zawsze jest taka możliwość. Fizjoterapeutka podejdzie do kursantki, skoryguje pozycję i wytłumaczy dlaczego ćwiczenie powinno być wykonywane tak a nie inaczej, aby przynieść oczekiwany efekt.

Kolejny aspekt, kto systematyczność. Zwykle kurs stacjonarny obejmuje kilka spotkań w odstępie tygodniowym. To wyznaczanie spotkań, motywuje do systematyczności i nie odkładania kolejnych zajęć na inny termin. Mam wyznaczony termin i jadę na zajęcia. Dużo osób oglądających zajęcia online przewija materiał, bo uważa, że dany temat już zna, często brakuje motywacji do włączenia kolejnej części szkolenia lub odkłada się to, bo przecież jest czas i w każdej chwili możemy włączyć filmik.

Podsumowanie

Szkolenia online w zakresie szkoły rodzenia przygotowujące do ciąży i porodu są przydatne i mogą stanowić uzupełnienie tradycyjnych zajęć, ale nie powinny ich zastępować. Część praktyczna zajęć szkoły rodzenia, powinna odbywać się stacjonarnie, aby dawać rodzicom możliwość przećwiczenia i spokojnego obejrzenia „na żywo” zabiegów pielęgnacyjnych dziecka czy też odbycia niezwykle ważnych ćwiczeń fizycznych przygotowujących do porodu, pod okiem doświadczonej fizjoterapeutki.

Szkoła online powinna być raczej wybierana przez osoby z zagrożoną ciążą, które powinny prowadzić oszczędny tryb życia, dla wszystkich innych mam może być jedynie dodatkiem.

About the author

admin administrator

Leave a Reply