Informator dla kobiet ciężarnych

Dla kogo opieka położnej ?

Opieka położnej należy się każdej kobiecie, niezależnie od wieku, aż do jej śmierci. Opieką objęte są również noworodki niezależnie od płci, do ukończenia 6 tygodnia życia.

Opieka położnej nad kobietą w ciąży, zajęcia w szkole rodzenia

Kobietom w ciąży, przysługuje opieka położnej również przed porodem, są to tzw. wizyty edukacyjne, w czasie których położna może rozwiać obawy przyszłej mamy co do przebiegu ciąży, porodu czy połogu.  W czasie takiej wizyty, położna może zmierzyć tętno dziecka. W okresie 21 tygodnia-do końca ciąży, po uzgodnieniu, według zapotrzebowania pacjentki.

Opieka poporodowa położnej środowiskowej

Po porodzie, świeżo upieczonej mamie i noworodkowi do 6 tygodnia, przysługuje 4 – 6 maksymalnie, w zależności od potrzeb, wizyt położnej, są to tzw. wizyty patronażowe.

Kiedy wybrać sobie położną POZ?

Nie warto czekać z wyborem położnej do ostatnich dni ciąży czy porodu bo wtedy przyszła mama ma wystarczająco dużo nerwów i stresu związanego z porodem.
Warto zwrócić uwagę przy wyborze położnej, aby oprócz kwalifikacji miała doświadczenie. Ważna jest również możliwość dojazdu – oczywiście niezbyt odległa, szczególnie jeśli mieszkasz poza dużym miastem.
Warto z położną wcześniej porozmawiać przez telefon choćby po to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące Szkoły Rodzenia, porodu czy samej opieki poporodowej.

Nasza Szkoła Rodzenia prowadzona przez doświadczoną położną Bogumiłę Polus, daje poprzez uczestnictwo taką doskonałą okazję do poznania, zadawania pytań jak również zaufania.

Czy muszę wybrać położną?

Każda młoda mama, przed wyjściem ze szpitala, musi podać namiary na swoją położną. O ile nie trzeba podawać natychmiast miejsca, gdzie ma być przesłana karta odporności/szczepień dziecka, to w momencie wyjścia, obowiązkowe jest podanie danych swojej położnej, z którą potem szpital się kontaktuje. Wybór położnej środowiskowej jest zatem OBOWIĄZKOWY.

Zapisując się więc na zajęcia SKŁADASZ DEKLARACJĘ WYBORU POŁOŻNEJ i nie musisz się już o nic martwić i szukać położnej do dalszej opieki poporodowej w domu. PODAJESZ OTRZYMANE DANE POŁOŻNEJ SZPITALOWI i oczywiście ZGŁASZASZ WCZEŚNIEJ POŁOŻNEJ by ustalić WIZYTĘ w DOMU.

Opieka pooperacyjna lub pozabiegowa położnej

Każdej kobiecie po zabiegu/operacji ginekologicznej, przysługuje opieka położnej do momentu wyleczenia ran, według zaleceń lekarza.

Co zrobić aby skorzystać z usług położnej/szkoły rodzenia bezpłatnie?

Osoba starająca się o darmowe usługi położnej powinna posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W dalszej kolejności, należy znaleźć położną, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Następnie składamy deklarację z wyborem położnej POZ. Od tej pory przysługuje nam darmowa opieka położnicza.  Możemy wybierać położną świadczącą usługi w innej miejscowości, o ile wyrazi ona zgodę na dojazdy do nas. Jest to szczególnie wygodne w dużych miastach, gdzie są problemy ze świadczeniem tego typu usług.

Ponieważ dbamy o najwyższe standardy, nasze zajęcia wzbogacamy o spotkania z ekspertami wielu specjalizacji.

Udział w zajęciach szkoły rodzenia Baby Born jest bezpłatny dla pań, które:

1. Złożą przy zapisie na zajęcia Deklarację Wyboru Położnej

2. Po porodzie odbędą wizyty patronażowe naszej położnej. 

Rezygnacja i zmiana Deklaracji Położnej przed upływem 6 miesięcy lub nagła utrata opieki poporodowej (np w związku ze zmianą miejsca zamieszkania) wiąże się z obowiązkiem uiszczenia kwoty 400 zł -z tytułu rekompensaty (koszty organizacyjne, koszty wykładowców i materiałów edukacyjnych)

Dla zainteresowanych zajęciami bez wpisu i refundacji części teoretycznej edukacji czyli bez Deklaracji Wyboru Położnej koszt uczestnictwa wynosi 450 zł .

Więcej informacji w cenniku szkoły rodzenia

Uczestnictwo w zajęciach partnerów nie jest refundowane przez NFZ. Symboliczna opłata za uczestnictwo partnera we wszystkich zajęciach wynosi 120 zł, płatne przed każdymi zajęciami w kwocie 30 zł – bardzo prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty.

Osoby z jakich dzielnic/miejscowości mogą bezpłatnie brać udział w zajęciach szkoły rodzenia?

Ponieważ bezpłatny udział w zajęciach wiąże się z deklaracją wyboru naszej położnej jako położnej środowiskowej, zapraszamy do nas głównie osoby z południowej części Krakowa i okolicznych miejscowości, gdyż tutaj możemy świadczyć usługę opieki poporodowej:

Kraków – południowe dzielnice: Skotniki, Ruczaj, Dębniki, Łagiewniki,  Podgórze Duchackie, Podgórze – rejon ulic Petrażyckiego i Os. Dębskiego, Kliny, Borek Fałęcki, Kliny, Os. Europejskie, Kurdwanów) i okolic w tym Opatkowice, gminy Skawina i okolic (w tym Wielkie Drogi), Libertów i okolice,  Sidziny, Krzywaczki, Swoszowic, Radziszowa i okolic,  Głogoczowa, Mogilan, Bęczarki, Brzeźnicy i Lusiny.

UWAGA – Mamusie z Nowej Huty, Bieżanowa i Prokocimia, Czyżyn, Bronowic, Krowodrzy, Prądnika Białego i Czerwonego, Zwierzyńca, Mistrzejowic, Sułkowic , z powodu zbyt dalekiej odległości, nie jest możliwe sprawowanie opieki poporodowej. Z tego powodu, uczestnictwo w szkole rodzenia możliwe jest jednie odpłatnie.

Dla kogo zajęcia w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia polecana jest wszystkim osobom, które chcą świadomie podejść do tematu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Są to zajęcia szczególnie polecane dla osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami.

Szczególnie zapraszamy do zapisywania się na zajęcia przyszłe mamusie wraz z tatusiami. Wspólne uczestnictwo w szkole rodzenia buduje więź pomiędzy rodzicami a ich jeszcze nienarodzonym dzieckiem. To również doskonała okazja dla panów do oswojenia się z nową rolą i dzieckiem.

Kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia warto zapisać się  ok. 20-25 tygodnia ciąży (II i III trymestr). Przyszła mamusia czuje się wtedy najlepiej, a brzuch jeszcze nie jest tak duży, żeby utrudniał wykonywanie ćwiczeń, czy nie pozwalał skupić się w trakcie wykładów. Zapisując się na konkretny kurs, weźmy pod uwagę czas jego trwania, aby skończył się do max. 32 tygodnia ciąży.

Czego nauczysz się na naszych zajęciach?

  • dowiesz się wszystkiego o ostatnim okresie ciąży;
  • co warto kupić na wyprawkę dla niemowlaka;
  • co spakować do szpitala dla siebie i dla dzidziusia;
  • poznasz etapy przebiegu porodu oraz jakie działania w ich trakcie podejmować;
  • zgłębisz tajniki opieki i pielęgnacji nad maluszkiem;
  • dowiesz się co to jest laktacja oraz jak postępować w przypadku wystąpienia problemów.

Co zabrać na zajęcia w Szkole Rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują zarówno wykłady jak i ćwiczenia praktyczne. Warto więc albo ubrać się luźno, albo zabrać sportowe ubranie, które pozwoli czuć się swobodnie i wykonywać ćwiczenia.  Zazwyczaj Szkoła wymaga również od lekarza prowadzącego ciążę zaświadczenia, o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie.  My nie wymagamy.

Jeśli chcemy ze szkoły rodzenia korzystać bezpłatnie, musimy posiadać dokument uprawniający do refundacji zajęć z NFZ.

Terminy zajęć

Plan szkolenia